Laka to żywica z drzewa sumaka lakowego (Toxicodendron vernicifluum, daw. Rhus vernicifera) rosnącego na południe od rzeki Jangcy. Jest używana w japońskiej i chińskiej sztuce zdobniczej. Żywicę sumaka uzyskuje się przez nacięcie kory. Gęsty sok wypływa z drzewa w postaci szarej emulsji, ciemnieje podczas utleniania, a po odparowaniu wody twardnieje. Żywicę następnie oczyszcza się i barwi tlenkami metali. Laka barwiona była na pięć kolorów: czarny, czerwony, niebieski, zielony i żółty.
Szkielet przedmiotu wykonywano głównie z drewna wyszlifowanego i zagruntowanego, czasem oklejonego papierem lub płótnem w celu zamknięcia słojów w drewnie i wyrównania powierzchni. Następnie,na tak przygotowaną powierzchnię nakładano lakę, w wielu cienkich warstwach. Po utwardnieniu każdej warstwy, a przed nałożeniem kolejnej, powierzchnia była dokładnie polerowana. Liczba nakładanych warstw zależała od techniki zdobienia - przy gładkich tłach wystarczyło kilka warstw, przed rzeźbieniem nawet kilkaset.
Laka stanowiła tło dla dekoracji. Techniki zdobienia laki ogólnie można podzielić na inkrustację, rzeźbienie i prószenie (jap. 蒔絵 maki-e). Dwie pierwsze techniki pochodzą ze sztuki chińskiej, a prószenie jest typowe dla rzemiosła japońskiego.