Rozkładany stół jadalniany z okresu Wilhelma IV “Jupe Table“
Renowacja dla Ronald Phillips Ltd.
Stół ten został wykonany przez Johnstone Jupe & Co. Ilustruje on wszystkie najlepsze elementy angielskiego rzemiosła stolarskiego w połączeniu z eksplozją innowacyjności czasu rewolucji przemysłowej. Tradycyjne prostokątne stoły można prosto powiekszyć poprzez rozłożenie i dodanie dodatkowych blatów, jednakże przy okrągłych stołach jest to o dużo bardziej skomplikowana kwestia. W pierwszych latach XIX wieku powstawały stoły z dołączanymi półkolistymi blatami, ale były bardzo niestabilne. Dodatkowo wielkość desek potrzebnych do produkcji półokrągłych blatów drastycznie zwiększała ich cenę. Dopiero projekt Johna Johnstone i Roberta Jupe z 1835 roku rozwiązał problem powiększania okrągłych stołów.
Ten egzemplarz jest bardzo wczesnym modelem i cały obrotowy mechanizm jest drewniany. Dopiero w późniejszych modelach wprowadzono metalowe elementy. Pod kabestanowym mechanizmem widnieje stempel z numerem seryjnym - 6391.
W opisie swojego patentu (nr 6788) Johnstone i Jupe pisali „Ulepszony, powiększający się okrągły stół jest tak skonstruowany, że sekcje tworzące jego powierzchnię mogą się rozejść od wspólnego środka, a powstałe w ten sposób przestrzenie można wypełnić przez wstawienie blatów". Blat można rozszerzyć „ręcznie obracając powierzchnię i podstawę stołu wokół filaru”. Ta konstrukcja, skoncentrowana wokół mechanizmu kabestanowego z promiennie rozchodzącymi się półkolistymi żelaznymi ramionami, pozwala na powiększenie stołu przy jednoczesnym zachowaniu jego stabilności. Firma Jonhstone, Jupe & Co. z siedzibą przy 67 New Bond Street w Londynie szybko osiągnęła sukces, a dbając o ochronę swojego patentu walczyła z wszelkimi próbami podróbek. Podobnie jak w przypadku tego stołu, każdy model był stemplowany nazwą firmy i numerem seryjnym - najczęściej na środku na mechanizmie kabestanowym.